Skip header content and main navigation Binghamton University, State University of New York - English
 

THE BINGHAMTON UNIVERSITY MILT KESSLER POETRY BOOK AWARD

Established in 2002

Past Winners

2012  Martin Espada for The Trouble Ball from W.W.Norton

Judge: Ken Ronkowitz

Finalists (in alphabetical order):
Marvin Bell for
Vertigo (Copper Canyon Press)
Wanda Coleman for
The Worlds Fall Away (University of Pittsburgh Press)
Toi Derricotte for
The Undertaker's Daughter (University of Pittsburgh press)
Janice Gould for
Doubters and Dreamers (The University of Arizona Press)
Joan Logghe for
The Singing Bowl (University of New Mexico Press)
Kevin Pilkington for
The Unemployed Man Who Became A Tree (Black Lawrence Press)

2011  C.K. Williams for Wait from Farrar, Strauss & Giroux

Judge: Susan Balik

Finalists (in alphabetical order):
Elizabeth Alexander for
Crave Radiance: New and Selected (Graywolf Press)
Stephen Dobyns for
Winter's Journey (Copper Canyon Press)
Sean Thomas Dougherty for
Sasha Sings the Laundry on the Line (BOA Editions)
Tony Hoagland for
Unincorporated Persons in the Late Honda Dynasty (Graywolf Press)
Maxine Kumin for
Where I Live: New & Selected (W. W. Norton)
Jim Reese
for
Ghost On 3rd, (New York Quarterly Books)
Vivian Shipley for
All of Your Messages Have Been Erased (Louisiana Literature Press)

2010 Robert Bly for Reaching Out to the World from White Pine  Press

Judge: Maria Mazziotti Gillan

Finalists (in alphabetical order):
Daneil Donaghy for
Start with the Trouble (University of Arkansas Press)
CB Follet
for And Freddie Was My Darling(Many Voices Press)
Albert Rios
for The Dangerous Shirt (Copper Canyon Press)
Alicia Suskin Ostriker for
The Book of Seventy (University of Pittsburgh Press)
Charles Harper Webb for
Shadow Bell: New& Selected Poems(U of Pittsburgh Press)
Cecelia Woloch for
Carpathia (BOA Editors, Ltd.)

2009 Ruth Stone for What Love Comes To: New and Selected Poems from Copper Canyon Press

Judge: Jim Haba

Finalists:
Sam Cornish for
An Apron Full of Beans (CavanKerry Press)
Linda Gregg for
All of It Singing: New & Selected Poems (Graywolf Press)
Anne Marie Macari for
She Heads into the Wilderness (Autumn House Press)
W.S. Merwin for
The Shadow of Sirius (Copper Canyon Press)
Patricia Smith for
Blood Dazzler (Coffee House Press)
Emily Warn for
Shadow Architect (Copper Canyon Press)

2008 Albert Goldbarth for The Kitchen Sink from Graywolf Press

Judge: Denise Duhamel

Finalists:
Edward Field for
After the Fall (University of Pittsburgh Press)
David Kirby for
The House on Boulevard Street: New and Selected Poems (Louisiana State University Press)

2007 Denise Duhamel for Two and Two from University of Pittsburgh Press

Judge: Laura Boss

Finalists:
Judith Ortiz Cofer for
A Love Story Beginning in Spanish (U of Georgia Press)
Martin Espada for
The Republic of Poetry (W.W Norton)
Alicia Suskin Ostriker for
No Heaven (University of Pittsburgh Press)
Rochelle Ratner for
Balancing Acts (Marsh Hawk Press)
David Ray for
Music of Time: Selected and New Poems (Backwaters Press)
Anele Rubin for
Trying to Speak (Kent State University Press)

2006 Christopher Bursk for The Improbable Swerving of Atoms from University of Pittsburgh Press

Judge: Leslie Heywood

Finalists:
Vivian Shipley
Hardboot (Louisiana Literature Press)
Luis J. Rodriguez
My Nature Is Hunger: New & Selected Poems (Curbstone Press)
Virgil Suárez
90 Miles (University of Pittsburgh Press)
Judith McCombs
The Habit of Fire: Poems Selected & New (Word Works)
Eleanor Lerman
Our Post-Soviet History Unfolds (Sarabande Books)
Jacqueline Berger
Things That Burn (The University of Utah Press)

2005 Ted Kooser for Delights & Shadows from Copper Canyon Press

Judge: Jack Bedell

Finalists:
Kim Addonizio
What Is This Thing Called Love (W.W.Norton)
David Bottoms
Waltzing Through the Endtime (Copper Canyon Press)
Alice Fulton
Cascade Experiment (W.W. Norton)
Lorna Goodison
Controlling the Silver (University of Illinois Press)
Barbara Hamby
Babel (University of Pittsburgh Press)
David Huddle
Grayscale (Louisiana State University Press)
Mark Jarman
To the Green Man (Sarabande Books)

2004 Winner: John E. Smelcer for Without Reservation (Truman State U Press)

Judge: Marilyn Chin

Finalists:
Jan Beatty for Bone Shaker (University of Pittsburgh Press)
Peg Boyers for Hard Bread (University of Chicago Press)
Suzanne Cleary for Keeping Time (Carnegie Mellon University Press)
Sarah Kennedy for Flow Blue (Elixir Press)
Vivian Shipley for Where There Is No Shore (Word Press)
Gloria Vando for Shadows & Supposes (Arte Publico Press)

2003 Winner: Quincy Troupe for Transcircularities (Coffee House Press)

Judge: Laura Boss

Finalists:
Jan Beatty for Bone Shaker (University of Pittsburgh Press)
Peg Boyers for Hard Bread (University of Chicago Press)
Suzanne Cleary for Keeping Time (Carnegie Mellon University Press)
Sarah Kennedy for Flow Blue (Elixir Press)
Vivian Shipley for Where There Is No Shore (Word Press)
Gloria Vando for Shadows & Supposes (Arte Publico Press)

2002 Winner: Lilla Lyon for Hello Mongolia (Ten Pell Press)

Judge: Dorianne Laux

Finalists:
Anjail Rashida Ahmad, Necessary Kindling (Louisiana State University Press)
Nin Andrews, Why They Have Wings (Silverfish Review Press)
James Harms, Quarters (Carnegie Mellon Press)
Suzanne Rhodenbaugh, Lick of Sense (Helicon Nine Editions)
Catie Rosemurgy, My Favorite Apocalypse (Graywolf Press)
Frazier Russel, Lush (Four Way Books)

Connect with Binghamton:
Twitter icon links to Binghamton University's Twitter page YouTube icon links to Binghamton University's YouTube page Facebook icon links to Binghamton University's Facebook page Instagram

Last Updated: 8/19/13