Skip header content and main navigation Binghamton University, State University of New York - Faculty Senate
 
campus photograph

2012 - 2013 Faculty Senate Committee Members

Budget Review Committee

  • Chair: H. Richard Naslund, Geological Sciences
  • Jonathan Krasno, Political Science
  • J. David Hacker, History
  • Roy McGrann, Mechanical Engineering
  • Tom Sinclair, Public Administration
  • Gary Truce, Decker School of Nursing
  • Dennis Lasser, School of Management
  • Edward Shephard, Libraries
  • Gary Truce, Health & Physical Education
  • James Carpenter, Graduate School of Education
  • Ethan Taubman, undergraduate student
  • -- pending --, graduate student
  • Donald Nieman, president's ex officio appointee
  • James VanVoorst, provost's ex officio appointee
  • Michael McGoff*

Bylaws Review Committee

  • Chair: Douglas Summerville, Electrical & Computer Engineering
  • Andrew Scholtz, Classics
  • Sara Reiter, School of Management
  • William Heller, Political Science
  • Alistair Lees, Chemistry
  • Terrence Deak, president's ex officio appointee
  • Kelly Wemette, provost's ex officio appointee

Convocations Committee

  • Chair: Serdar Atav, Decker School of Nursing
  • Benjamin Andrus, Libraries
  • Laura Anderson, Mathematical Sciences
  • Marisa Sweeney, undergraduate student
  • Joanna Wallace, undergraduate student
  • Aaron Ricks, undergraduate student
  • -- pending --, graduate student vacancy
  • Brian Rose, president's ex officio appointee
  • Shanise Kent, provost's ex officio appointee
  • Jennifer Keegin, executive secretary

Educational Policy and Priorities Committee

  • Chair: Sara Reiter, School of Management
  • Al Vos, English
  • H. Richard Naslund, Geological Sciences
  • Michael McDonald, Political Science
  • Laura Anderson, Mathematical Sciences
  • Patrick Madden, Computer Science
  • -- vacant -- Professional Schools faculty member
  • Marisa Sweeney, undergraduate student
  • Samantha Jewell, undergraduate student
  • Diviani Chaudhuri, graduate student
  • Donald Nieman, president's ex officio appointee
  • Nancy Stamp, provost's ex officio appointee
  • Donald Loewen, German and Russian*

Educational Opportunity Program Advisory Committee

  • Chair: John Frazier, Geography
  • Marilyn Gaddis Rose, Comparative Literature
  • Hyeyoung Kang, CCPA, Human Development
  • Adam Laats, Graduate School of Education
  • -- vacant --, faculty member
  • Dina Maramba, Student Affairs Administration
  • Teddy Gyamfi, undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- undergraduate student
  • -- pending -- graduate student
  • Sandrs Starke
  • Jennifer Jensen
  • Randall Edouard
  • Valerie Hampton, president's ex officio appointee
  • Dennis Chavez, provost's ex officio appointee

Intercollegiate Athletics Committee

  • Chair: Michael Lewis, Computer Science
  • Edward Corrado, Libraries
  • Neil Christian Pages, German & Russian Studies
  • Loretta Mason-Williams, Graduate School of Education
  • Mohammad Bishawi, undergraduate student
  • Traci Rubin, undergraduate student
  • -- pending -- graduate student
  • Cindy Cowden, VP for Student Affairs designee
  • James Stark, Art, NCAA Faculty representative
  • Terry Deak, Chair of Intercollegiate Athletics Board (ex officio)
  • Ed Scott, Associate Athletics Director for Student Services  (ex officio)

Library Committee

  • Chair:  Pamela Stewart Fahs, Decker School of Nursing
  • Gerald Kadish, HistoryJill Dixon, Libraries
  • Scott Henkel, English
  • Sol Polachek, Economics
  • Rosemary Arrojo, Comp Lit
  • Lei Yu, Computer Science
  • Jill Dixon, Libraries
  • Andrew Topal, undergraduate student
  • Yoo Wan Shin, undergraduate student
  • Divani Chaudhuri, graduate student
  • George Bobinski, president's ex officio appointee
  • John Meador, provost's ex officio appointee

Professional Standards Committee

  • Chair: Marilyn Gaddis Rose, Comparative Literature
  • Carol Miles, Biological Sciences
  • Sharon Bryant, Decker School of Nursing
  • Sungdai Cho, Asian and Asian American Studies
  • Caryl Ward, Libraries

University Undergraduate Curriculum Committee

  • Chair: Mark Reisinger, Geography
  • Sarah Maximiek, Library
  • Sara Reiter, School of Management
  • Laura Anderson, Mathematical Sciences
  • Ingeborg Majer-O'Sickey, German & Russian Studies
  • Leslie Lander, Computer Science
  • Jim Stark, Art
  • Carolyn Pierce, Decker School of Nursing
  • Michael Lawson, Human Development
  • Lisa Hrehor* - Health and Wellness
  • David Ostermann, undergraduate student
  • -- pending -- graduate student
  • Terrence Deak, president's ex officio appointee
  • Don Loewen, provost's ex officio appointee

Academic Computing & Educational Technology Committee (Joint)

  • Chair: Donald Nieman, Provost
  • Sungdai Cho, Asian & Asian-American Studies
  • Edward Corrado, Libraries
  • Stephen Zahorian, Electrical & Computer Engineering
  • Tongshu Ma, School of Management
  • Bruce White, Physics
  • Karen Kozlowski, English
  • Kenneth Chiu, Computer Science
  • Justin Ziske, undergraduate student
  • -- pending -- graduate student
  • Cheryl Monachino, provost's appointee
  • Thomas Kowalik, provost's appointee
  • James VanVoorst
  • Mark Reed
  • Donald Loewen (non-voting)
  • Andrew Tucci (non-voting)
  • Jim Conroy (non-voting)

Committee for the University Environment (Joint)

  • Chair: Julian Shepherd, Biological Sciences
  • Ralph Miller, Psychology
  • Donald Brister, Libraries
  • Anne Barrett Clark, Biological Sciences
  • Joseph Graney, Geological Sciences
  • Carolyn Pierce, provost's appointee
  • Carol Miles, provost's appointee
  • Michael Pettid, provost's appointee
  • Traci Rubin, undergraduate student
  • Ravi Prkariya, undergraduate student
  • -- pending -- graduate student
  • James VanVoorst
  • Monika Furch, PEC representative
  • Scott Schubert, Residential Life representative
  • Sally Oaks, Physical Plant representative
  • Dylan Horvath, Steward of the Nature Preserve

Committee on Committees

  • Chair: Angelique Jenks-Brown, Libraries
  • Manas Chatterji, School of Management
  • C. Beth Burch, Graduate School of Education
  • Ruth Van Dyke, Antropology
  • Leslie Lander, Computer Science
  • -- vacant -- 
  • Caryl Ward, Libraries

Evaluation Coordinating Committee

  • Sarah Maximiek, Libraries
  • Gary Truce, Decker School of Nursing
  • John Baust, Harpur Science & Math
  • Donald Boros, Harpur Humanities
  • -- pending -- Harpur Social Sciences
  • Scott Craver, Watson
  • Pamela Sandoval, Graduate School of Education
  • Sara Reiter, School of Management
  • Thomas Sinclair, CCPA
Connect with Binghamton:
Twitter icon links to Binghamton University's Twitter page YouTube icon links to Binghamton University's YouTube page Facebook icon links to Binghamton University's Facebook page Instagram

Last Updated: 9/13/13